Jak wybrać lampę błyskową?
Jak wybrać lampę błyskową?

Lampy błyskowe są pomocne w uzyskaniu odpowiednio naświetlonego zdjęcia. Producentów oferuje szeroki wybór takich urządzeń. Dostępne są lampy błyskowe do aparatów kompaktowych, mniejszych lustrzanek, lampy z odwracanym palnikiem, lampy pierścieniowe czy lampy reporterskie. Przed zakupem lampy błyskowej musisz wiedzieć, z jakim aparatem będziesz jej używać. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lampy zewnętrznej?

Lampy błyskowe - ważne parametry

Moc lampy jest jednym z podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Liczba przewodnia (ang. Guide Number) definiuje moc lampy i określa odległość w metrach, na jaką sięga odpowiednia wiązka światła przy ISO 100 i F1. Im większa siła błysku, tym większa możliwa odległość lampy od fotografowanego obiektu. Na przykład, lampka YONGNUO YN-500EX do Canon charakteryzuje się dużą siłą błysku.

Następną sprawą jest TTL, czyli "Time to Live". Pojęcie to występuje, gdy mówimy o automatach. TTL będzie regulować pożądaną moc błysku. Niemniej jednak, w przypadku prostszych systemów oświetlenia studyjnego, będziemy zrezygnować z opcji TTL.

Następnie należy wspomnieć o zoomie. Dzięki niemu możemy regulować kąt, pod jakim światło jest emitowane w stosunku do wybranej ogniskowej obiektywu. Przy ISO równym 100, liczba przewodnia wynosi 53.

Lampa automatyczna i manualna

Jeśli zdecydujemy się na wybór lampy manualnej, będziemy mieli możliwość ręcznego ustawienia każdego parametru. Takie lampy zapewniają fotografom pełną swobodę w kwestii oświetlenia sceny. Jednak może to być trochę uciążliwe, gdy warunki zewnętrzne się zmieniają i będziemy musieli dostosowywać wartości lampy za każdym razem.

Automatyczne lampy fotograficzne znacznie ułatwiają nam zadanie ciągłej modyfikacji parametrów lampy. Warto wyróżnić jedną bardzo przydatną funkcję takiego urządzenia, mianowicie HSS. HSS (High speed sync) to tryb, który umożliwia rozwiązanie problemu synchronizacji błysku. Taki tryb jest oferowany na przykład przez lampę Quadralite Stroboss 36 N dedykowaną dla Nikona lub Newell 600EX-RT.

Lampy mogą być wykorzystywane na statywie aparatu lub w studiu fotograficznym. Aby używać lampy albo większej ilości lamp, potrzebujemy zaopatrzyć się w statywy studyjne, parasolki i wyzwalacze radiowe. Dzięki temu możemy tworzyć piękne portrety, oświetlając odpowiednią stronę za pomocą odbitego od parasolki światła. Możemy również zamontować lampy w softboxach, które umożliwiają taką możliwość.

Zasilanie

W większości przypadków lampy są zasilane bateriami AA - warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość baterii wraz z efektywnym ładowarką, która umożliwi naładowanie większej ilości baterii. Przydatna może być ładowarka Newell C8, która pozwoli na naładowanie nawet 8 baterii. Dodatkowo, ładowarka jest uniwersalna, dzięki czemu można naładować większość dostępnych na rynku baterii takich jak AA, AAA, IMR: 22650, 18650, 16340.