Stworzenie portretu, który będzie starannie zaplanowaną kompozycją, to nie jest niemożliwe. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i angażować swoją wyobraźnię w proces twórczy. Dzięki temu na pewno uda nam się uchwycić emocje, które są przedstawiane w portretowanej osobie lub grupie osób. Dzisiaj mamy kilka wskazówek. Życzymy powodzenia!
Podstawowe zasady
Na początku musimy pamiętać o technice kadrowania. Szczególnie Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z portretowaniem, powinni się tym zainteresować. Istnieją trzy klasyczne ujęcia - kadrowanie do ramion, od pasa w górę oraz sylwetkowe kadrowanie w 3/4.
Najczęstszym błędem w portretach jest ustawianie centralnego kadru. Nawet jeśli po lewej i prawej stronie modela jest trochę miejsca, obraz będzie wyglądał bardzo ciasno. Lepiej zostawić więcej przestrzeni w miejscu, w którym skierowana jest twarz modela. Oczywiście, centrowanie jest dobre, jeśli robimy portret en face.
Należy również pamiętać o następującej wskazówce - nie zatrzymujmy przycięcie na stawach! Model wygląda wtedy bardzo niekorzystnie. Nie na kolanach, nie na łokciach, nie na kostkach!
Przygotuj podstawę. Usuń z niej zbędne elementy, które mogą odwrócić uwagę odbiorcy.
Jaki sprzęt?
Dobra, więc jakie powinny być cechy naszego sprzętu? Najlepiej wybierać obiektywy o ogniskowej 85 mm. W ten sposób możemy nawiązać wizualny kontakt z obiektem fotografowanym. Ważne jest również, aby był charakteryzowany przez dużą jasność oraz dużą liczbę listków.
Wyposażenie powinno również zawierać blendy fotograficzne i lampy. Jeśli robimy zdjęcia we własnym studiu, podstawą będzie tło fotograficzne. Interesującą propozycją jest lampa pierścieniowa, która umożliwi oświetlenie twarzy modela oraz wyeksponowanie jego rysów.
Portretuj z pomysłem!
Najbardziej fascynujące portrety powstają wtedy, gdy są tworzone w ciekawym kontekście. Główny model może wchodzić w interakcję z kompozycją. Wykonywanie portretów w otoczeniu natury lub w przestrzeni miejskiej prowadzi do naprawdę interesujących projektów.
Stwórz atmosferę zaufania
Jeżeli nie zdobędziesz zaufania swojego modela i nie osiągniesz z nim porozumienia, nie uda ci się stworzyć dobrego portretu. Warto zadbać o stworzenie przyjaznej atmosfery, zwłaszcza jeśli będziesz fotografować dzieci. W ten sposób unikniesz sztuczności i zyskasz szansę na oddanie charakteru portretowanej osoby.