Światło odkrywa to, co niezauważalne, to, co niedostrzegalne. Z tego powodu przedstawienie, które na pierwszy rzut oka wydaje się nudne, może zyskać niezwykły charakter. Światło przenosi konkretne przesłanie. Jego środki wyrazu to kierunek, kolor czy intensywność. W dzisiejszym artykule opowiemy o istotnej roli światła w fotografii.
Rodzaje światła w fotografii
W fotografii możemy mówić o dwóch typach światła. Mianowicie światło o nierozproszeniu i światło o rozproszeniu. Światło nierozproszone jest także określane jako twarde lub skierowane. Ten typ światła jest ostre i podkreśla wszystkie szczegóły fotografowanego obiektu. Światło twarde jest w stanie oddać fakturę powierzchni. Dzięki niemu możemy uchwycić strukturę piasku, kamienia lub kory drzewa. Często jest stosowane do nadania dramatyczności scenie. W przypadku fotografii studyjnej, aby uzyskać takie światło, korzysta się z różnych rodzajów siatek, reflektorów i kierowników światła.
Miękkie światło, które jest rozproszone, powoduje, że kontury obiektu lub osoby rejestrowanej na zdjęciu stają się delikatne. Na fotografii brak wyraźnego podziału między światłem a cieniami, co odróżnia je od twardego światła. Jest to idealne do wykonania portretu lub zdjęć makro. Rozproszenie światła można osiągnąć za pomocą odpowiednich akcesoriów studyjnych, takich jak blendy, dyfuzory, parasolki czy softboksy.
Kierunek
Zmiana kierunku światła może całkowicie zmienić wyraz naszego zdjęcia. Dlatego wybór strony, z której oświetlimy nasz obiekt, jest bardzo istotny. W fotografii wyróżniamy kilka kierunków padania światła - przednie, boczne, tylne. W warunkach studyjnych, korzystając z lamp, sami możemy decydować o kierunku padania światła. Bardzo przydatne w tym przypadku będą wyzwalacze lampy błyskowej. Jeśli chcemy podkreślić kształt obiektu, wybieramy boczne oświetlenie. Jeśli zależy nam na dużym kontraście między ciemną pierwszym planem a jasnym tłem, wybierzmy oświetlenie tylne. Światło przednie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy uwypuklić kolory, jednak pamiętajmy, że obiekt straci na trójwymiarowości. Będzie wyglądać bardziej płasko.
Barwa
Każdy rodzaj światła posiada swoją własną barwę, która jest mierzona w jednostkach Kelwina. Światło podczas zachodu słońca różni się w kolorze od światła porannego. Korzystając z właściwości barwy, możemy tworzyć naprawdę fascynujące zdjęcia, które oddają różnorodność pór dnia.
Intensywność
Intensywność oznacza ilość światła, które padają na fotografowany obiekt. Jest to istotna wartość, która decyduje o czasie naświetlania. Jeśli natężenie światła jest słabe, konieczny będzie dłuższy czas naświetlania. Z kolei jeśli intensywność jest wysoka, czas naświetlania skróci się.
Właściwości światła oferują doskonałą możliwość rozpoczęcia wspaniałej przygody z fotografią. Można wykorzystać jego blaski i cienie, aby uwiecznić wyjątkowe chwile na kliszy. Świadomy wybór rodzaju światła, kierunku, intensywności i barwy na pewno to umożliwi.