Historia fotografii cyfrowej
Historia fotografii cyfrowej

Fotografia od wieków ulegała znaczącym zmianom, a kluczowe punkty zwrotne stanowiły przełomowe momenty w historii całej ludzkości. To samo miało miejsce w przypadku rewolucji technologicznej drugiej połowy XX wieku - ten okres to początki rozwoju technologii cyfrowej, nie tylko internetu, ale również innych jej aspektów. Wtedy także rozwijała się dziedzina fotografii cyfrowej. W niniejszym artykule przedstawiamy interesującą historię technologii cyfrowego fotografowania.

To jest obraz portretowy syna utworzony przy użyciu pierwszego aparatu fotograficznego cyfrowego.

Mimo że popularność cyfrowych aparatów kojarzy nam się z początkiem XXI wieku, historia cyfrowej fotografii sięga roku 1957. Pierwsze tego typu zdjęcie zostało wykonane przez Amerykanina Russella Kirscha. Rzeczywiście, jest to skan klatki filmowej - Kirsch zbudował skaner bębnowy i stworzył specjalny program, który pomógł wyświetlić ten skan. Na zdjęciu widzimy jego małego syna, Waldena. W ten sposób Russell Kirsch nie tylko uwiecznił swoje dziecko, ale także zapisał się w historii fotografii i technologii.

Mimo że aparat cyfrowy miał pojawić się dwie dekady później na rynku, w 1961 roku amerykański inżynier technologii astronomicznej zaprezentował pomysł na robienie fotografii cyfrowych z użyciem elektronicznego czujnika. Wykształcenie Eugene'a F. Lally'ego, inżyniera, miało swoje znaczenie - jedno z najbardziej innowacyjnych zdjęć to pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane od strony Księżyca w 1966 roku przez sondę kosmiczną.

Pierwsze cyfrowe aparaty

Firma Kodak zaprezentowała pierwsze aparaty fotograficzne cyfrowe, co stanowiło początek masowej produkcji fotografii. W roku 1975 inżynier Steven Sasson stworzył prototyp takiego aparatu, który ciekawie zapisywał obraz na taśmie magnetofonowej kasety. Zdjęcia były wyświetlane na telewizorze, podłączając odtwarzacz, który służył jako pośrednik do odczytywania danych z kasety. Aby uruchomić całą maszynerię, wymagana była duża moc – do zapewnienia chociaż minimalnej mobilności aparatu wykorzystano łącznie 16 baterii.

Przetwarzanie cyfrowe i szerokie dostępność fotografii

Wszystkie obecnie znane marki produkujące cyfrowe aparaty rozpoczęły rozwój tego segmentu produkcji w latach 80. XX wieku: dołączono do nich Kodak, Canon, Sony i Fujifilm. Rozpoczęcie masowej produkcji sprzętu takiego jak kamera lustrzanka miało miejsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Kamieniem milowym było pojawienie się Photoshopa w roku 1987 - od tego czasu obróbka cyfrowa zdjęć stała się technologicznie zaawansowana. W roku 2007 Steve Jobs zaprezentował pierwszy model iPhone'a, który wykonywał zdjęcia cyfrowe - obecnie ta forma fotografii dominuje w dziedzinie.