Obiektywy fotograficzne i dodatki do obiektywów

19-09-2019

Każdy, kto zajmuje się fotografią, wie, że oprócz samego aparatu istotne są różnego rodzaju akcesoria. Dobieramy je zależnie od rodzaju wykonywanych zdjęć czy nawet filmów. Nie inaczej jest z obiektywem – chociaż żaden fotograf nie obędzie się bez obiektywu, to zapewne ma swoje ulubione rodzaje, które są dla niego najbardziej przydatne. W tym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje obiektywów i przydatne akcesoria do obiektywu.

Podstawowe rodzaje ze względu na ogniskową

Czym właściwie jest ogniskowa? To parametr każdego obiektywu. Dzięki wybraniu obiektywu o poszczególnej ogniskowej uzyskujemy konkretny kąt widzenia. W fotografii cyfrowej stosuje się nieco inne przekątne matrycy niż w przypadku fotografii klasycznej. Ponieważ większość osób robiących zdjęcia w dzisiejszych czasach posługuje się aparatami cyfrowymi, skupimy się głównie na obiektywach do tego sprzętu.

Pod względem ogniskowej dzielimy je na dwie duże grupy:

  • Obiektywy stałoogniskowe - jak wskazuje nazwa, wartość ogniskowej w tym obiektywie jest stała. To oznacza, że za każdym razem uzyskamy fotografię pod jednym kątem widzenia. Co cechuje obiektywy stałoogniskowe? Są stosunkowo lekkie i oferują dobrą jasność i jakość obrazu. Popularne rodzaje obiektywów stałoogniskowych to 35 i 50 mm.

  • Obiektywy zmiennoogniskowe – mają większą liczbę soczewek niż stałoogniskowe. Są bardziej wielofunkcyjne, właśnie dzięki wspomnianym soczewkom. Nie ograniczają nas do jednego określonego kąta widzenia. Tego rodzaju obiektyw bywa też nazywany zoomem z uwagi na możliwość dostosowania przybliżenia. Należy pamiętać o tym, że z tego samego powodu obiektyw zmiennoogniskowy jest cięższy niż stałoogniskowy.

Dodatki, które zwiększają możliwości obiektywów

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj obiektywu pod względem ogniskowej, musimy wziąć pod uwagę parametry aparatu. Dopasowujemy obiektyw pod kątem marki – dobieramy inne mocowanie do aparatu Nikona, Canona, Sony i innych producentów.

Kolejna istotna kategoria to filtry. Możemy zdecydować się na umożliwiające robienie zdjęć w ostrym słońcu filtry UV, takie jak filtry Hoya. Dostępne są filtry polaryzacyjne pomagające uzyskać wysoką jakość zdjęć dzięki polaryzacji światła. Filtry ochronne zabezpieczą aparat przed szkodliwym wpływem pyłu czy wilgoci. Z kolei filtry efektowe pozwalają zachować dobry balans kolorów.

Nie bez znaczenia są także drobne akcesoria, które ułatwią zabezpieczanie aparatu, jak dekielek na obiektyw czy specjalna osłona przeciwsłoneczna.

Dla naszych czytelników kod rabatowy -5% na wszystko

KOD: maxfoto-blog