Jakie urządzenia pomogą nam w stabilizacji obrazu? O gimbalach i statywach

10-08-2019

Dla niektórych uzyskanie dobrej stabilizacji obrazu może okazać się problemem. Nie chodzi tutaj o indywidualne umiejętności fotografa, ale o kwestię sprzętu i niesprzyjających czynników zewnętrznych. Na rynku możemy spotkać się z szeregiem urządzeń, które pomogą w uzyskaniu płynności obrazu. Dziś kilka słów o nich. Zapraszamy!

Gimbale

Kłopoty z właściwą stabilizacją obrazu dotyczą zarówno aparatów fotograficznych, smartfonów, jak i kamer. Część z urządzeń jest wyposażona w technologie, które pozwalają na osiąganie niezwykłej płynności przejść. Należą do nich na przykład kamery sportowe z rodziny GoPro jak HERO 7 czy HERO 6, które pozwalają na uzyskanie stabilnego materiału nawet podczas śmigania na nartach czy w czasie surfowania.

By osiągać jeszcze lepsze efekty, warto zwrócić uwagę na ofertę gimbali. To zaawansowane technologicznie urządzenia, których zadaniem jest eliminacja drgań i oferowanie nagrywania w profesjonalnym stylu. Gimbale obsługują kamery sportowe, aparaty fotograficzne, a także smartfony. Poza tym pozwalają na zyskanie szerszego kadru i wydłużenie zasięgu zdjęcia.

Statywy

Jedną z dostępnych metod, dzięki którym będziemy mogli uzyskać właściwą stabilizację obrazu, jest użycie statywu. W klasycznej wersji mamy zazwyczaj do czynienia z trójnogiem. Tripody to proste konstrukcje, które równomiernie rozkładają ciężar sprzętu na obszarze trójkąta równobocznego. Mocując na nich kamerę czy aparat, unikniemy efektu „nagrywania z ręki”. Obraz będzie statyczny, niezakłócony niekontrolowanymi uskokami. Posiadają możliwość regulacji nóżek.

Waga tripodów może być naprawdę różna. Z jednej strony będzie to wynikać z jakości sprzętu, z drugiej z jego przeznaczenia. Te cięższe są wybierane przez fotografów, którzy potrzebują urządzenia wytrzymującego duży udźwig. Te lżejsze są z kolei chętniej wykorzystywane przez osoby, którym zależy na dużej mobilności, a sposób fotografowania wymaga częstego przemieszczania się.

Możemy także mówić o monopodach. To wariant statywu, który służy głównie do podtrzymywania cięższego sprzętu i odciążenia fotografa. Część producentów jak Manfrotto oferuje monopody wyposażone w stopkę wideo MVMXPROBASE, która to zapewnia płynny ruch lub system FLUID DRAG.

Gdy chcemy zyskać możliwie większy zakres ruchów, możemy sięgnąć po statywy elastyczne. Ze względu na konstrukcję i gumowe mocowania może być owinięty nawet wokół gałęzi czy rurki! Dzięki niemu można uzyskać stabilny obraz pod różnymi kątami.

Dla naszych czytelników kod rabatowy -5% na wszystko

KOD: maxfoto-blog