Historia obróbki fotografii

30-10-2019

Photoshop już od wielu lat króluje w pracowni niejednego fotografa czy grafika komputerowego. Choć fotoszopowanie jest w naszych czasach normą, sama czynność retuszowania zdjęć i obróbki fotografii ma długą historię. Ostateczny efekt próbowano zmieniać właściwie od samego początku istnienia fotografii. Dlatego w tym artykule odkrywamy tajniki historii obróbki fotografii.

Przełomowe wszystkiego początki

Pierwsza fotografia powstała w 1826 roku, przedstawiała widok na dachy francuskiego miasteczka. Już wtedy jej autor dostosowywał ustawienia do własnych preferencji, a na stworzenie zdjęcia poświęcił aż 8 godzin.

W późniejszych dekadach XIX wieku ludzkość doskonaliła techniki obróbki fotografii. Dokonywano nawet bardzo drastycznych zmian, które w dzisiejszych czasach mogłyby wywołać niemałe zamieszanie. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest fotografia prezydenta USA, Abrahama Lincolna, wykonana w 1860 roku. Przedstawia prezydenta pozującego do zdjęcia przy globusie, księdze i piórze do pisania. Jednak na fotografii widzimy jedynie autentyczną głowę prezydenta, która została wklejona na ciało innego polityka.

Połowa XX wieku – retusz manualny

Jeżeli posiadasz zdjęcia Twoich dziadków i innych członków rodziny z pierwszej połowy XX wieku, istnieje duża szansa, że były one retuszowane – zwłaszcza portrety i pozowane fotografie. Stworzono wtedy niezwykle zaawansowane manualne metody obróbki. Aby efekt był odpowiedni, osoba retuszująca musiała mieć talent i sprawne dłonie, wymagało to dużego doświadczenia i precyzji. W jaki sposób retuszowano zdjęcia w tamtych dekadach XX wieku? Wykorzystywano specjalne maski, które działały trochę tak jak dzisiejsze filtry na zdjęciach cyfrowych. Często używano także mocno zaostrzonych ołówków – należało ręcznie nanosić cieniowanie na czarno-białe zdjęcia. Specjaliści byli w stanie tak retuszować zdjęcia, że dla oczu laika manipulacje nie były zauważalne. Co ciekawe, pracowano wtedy na samym negatywie fotografii, więc od retuszu nie było odwrotu, a oryginał zdjęcia nosił wszystkie znamiona poprawek: to również dlatego popularne zdjęcia z pierwszej połowy XX wieku przedstawiają ludzi o nieskazitelnej cerze.

Retusz fotografii cyfrowej

Wreszcie, nadeszła era nowoczesnego retuszu. Manipulowanie efektem zdjęcia cyfrowego miało miejsce już w 1957 roku, kiedy Russell Kirsch wykonał pierwszą na świecie fotografię cyfrową, która przedstawiała jego 3-miesięcznego synka. Eksperymenty z komputerową obróbką zdjęć pojawiły się w 1988 roku, a kiedy w roku 1990 premierę miał Adobe Photoshop, oblicze retuszu zmieniło się na zawsze.

Jednak dziś obserwujemy ciekawy trend odchodzenia od mocnego retuszu – fotografowie szukają tego, co naturalne i prawdziwe, a retusz jest bardzo delikatny.

Dla naszych czytelników kod rabatowy -5% na wszystko

KOD: maxfoto-blog