Fotografia młodych sław internetu

11-10-2019

Współczesna fotografia ma różne oblicza. Jeszcze kilka lat temu masowo retuszowano zdjęcia reklamowe – dziś często odchodzi się od takich działań, a największe marki modowe i urodowe stawiają na naturalność. Dlatego młode sławy internetu, które zajmują się fotografią, również przedstawiają inny jej rodzaj niż klasyczne zdjęcia starszych pokoleń fotografów. W tym artykule przedstawiamy sylwetki młodych fotografek i fotografów, których warto śledzić w social media.

Zuza Krajewska

Polska fotografka, rocznik 1975. Choć nie jest najmłodszą reprezentantką z tego grona, jej zdjęcia doskonale wpisują się w nowoczesny trend ukazywania rzeczywistości w każdym jej szczególe, a bohaterów zdjęć w sposób naturalny. Krajewską mogą kojarzyć zarówno fani sztuki współczesnej, jak i fotografii modowej. Artystka realizowała sesje dla takich magazynów jak „Elle”, „Harper’s BAZAAR”, „Marie Claire” czy „Vogue”.

Jednak Krajewska nie osiada na laurach i wciąż szuka ciekawych kadrów. Jednym z jej największych projektów są serie zdjęć polskich dzieci i młodzieży. Krajewska zagląda do szkół, poprawczaków, fotografuje nastolatki podczas ich czasu wolnego czy w sytuacjach rodzinnych. Dzięki temu tworzy portret młodych Polaków – niedawno opublikowała album „Powinno być dobrze. It should be ok”, w którym można zobaczyć wiele takich zdjęć. Krajewską znajdziecie na Instagramie: @zuzakrajewska.

Brandon Stanton – Humans of New York

Ten instagramowy i facebookowy profil kojarzy większość internautów. Brandon Stanton to rocznik 1984, ale jego kariera rozkręciła się kiedy miał zaledwie 26 lat i w 2010 roku stworzył stronę Humans of New York. Założenie jest stosunkowo proste: Brandon fotografuje napotkane w mieście osoby i zadaje im kilka prostych pytań. Bohaterowie jego zdjęć opowiadają o największych marzeniach, strachach czy ważnych wydarzeniach z życia. W ten sposób Stanton tworzy zdjęciowy atlas mieszkańców Nowego Jorku, choć w ostatnich latach odwiedzał także inne zakątki świata.

Opublikował już dwa albumy ze zdjęciami ludzi Nowego Jorku i nie zamierza przestać. Charakterystyczne portrety wykonywane przez Stantona ukazują bohaterów w trakcie opowiadania stosunkowo intymnych historii – to jedne z najbardziej szczerych zdjęć w internecie. Poczynania Stantona możemy śledzić na Instagramie – @humansofny i facebooku – Humans of New York.

Krzysztof Gonciarz

Gonciarza – rocznik 1985 – znamy głównie jako vlogera, jednak nie obca jest mu fotografia. Wielokrotnie opowiada widzom o wyborach różnych sprzętów do fotografowania i filmowania, dzięki czemu żądni wiedzy twórcy mogą pozyskać cenne opinie i informacje. Gonciarz na co dzień mieszka w Japonii, a oprócz profesjonalnych aparatów testuje także smartfonowe wersje najnowszych urządzeń do fotografii. Jego zdjęcia są estetyczne i wyraźne, celuje raczej w zdjęcia miejskie czy widokowe niż portrety.

Jest znany także z ciekawych ujęć z wykorzystaniem drona, a także kamery GoPro Hero. Jego film o górze Fuji, pokazujący zapierające dech w piersiach ujęcia japońskiego krajobrazu, zyskał dużą popularność. Dlatego, choć Gonciarz działa także na Instagramie i facebooku, najlepiej obserwować jego zdjęciowe poczynania na kanale YouTube pod imieniem i nazwiskiem vlogera.

Dla naszych czytelników kod rabatowy -5% na wszystko

KOD: maxfoto-blog