Aparat to nie wszystko – akcesoria audio do filmowania

01-10-2019

W dzisiejszych czasach prawie każdy może filmować. I wielu z nas robi to niemal każdego dnia, udostępniając krótkie filmiki w mediach społecznościowych. Pokazujemy bliskim co robimy, co sprawia nam radość i nas zaciekawia. Niektórzy wykonują nieco bardziej profesjonalne filmy, wybierając wysokiej jakości aparaty. Jednak sam sprzęt do wykonywania ujęć to nie wszystko: musimy zadbać o dźwięk. Jakie akcesoria audio są niezbędne do zrobienia dobrego filmu?

Mikrofony do aparatu i nie tylko

Czyli podstawowy sprzęt do nagrywania dźwięku. Powinniśmy dopasować mikrofon zarówno do naszego aparatu, jak i do rodzaju kręconego filmu: będziemy nagrywać wywiad, vloga czy może jeszcze inny rodzaj video? Warto poznać kilka rodzajów mikrofonów:

  • Mikrofony pojemnościowe – często wykorzystywane przez realizatorów zajmujących się pracą w radiu czy telewizji. To profesjonalny sprzęt, który umożliwia nagrywanie dźwięków z wysokim poziomem dokładności, a jednocześnie redukuje ewentualny szum. Mikrofon pojemnościowy wymaga zastosowania odpowiedniego zasilania.

  • Mikrofony krawatowe – standardowa propozycja dla każdego, kto chce nagrać wywiad, zajmuje się reportażem, a także nagraniami w plenerze. Jak wskazuje nazwa, mikrofon jest przypinany na ubraniu osoby, której wypowiedź chcemy nagrywać. Precyzyjnie wyłapuje dźwięk wypowiedzi. Do wyboru mamy między innymi mikrofony bezprzewodowe lub klasyczne, wymagające podłączenia za pomocą kabelka.

  • Mikrofony dynamiczne – to takie, o które wyobrażamy sobie najczęściej myśląc o mikrofonach. Tym rodzajem posługują się muzycy występujący na różnego rodzaju scenach czy mówcy. W dzisiejszych czasach możemy bez obaw wykorzystywać mikrofon dynamiczny na przykład do wywiadów na kanał YouTube.

Dodatkowe audio do smartfona

Jednak jeżeli zdecydujemy się pozostać przy kręceniu filmu za pomocą smartfona i nie szukamy aparatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachować dźwięk wysokiej jakości. Jest kilka sposobów na to, jak uzyskać wyraźny dźwięk bez szumów podczas kręcenia smartfonem:

  • Mikrofony dookólne – dedykowane użytkownikom smartfonów. Są lekkie i niewielkie, nie zajmują dużo miejsca w plecaku czy torbie. Podłączamy je bezpośrednio do smartfona i otrzymujemy gotowy zestaw do nagrywania filmu. Co więcej, dzięki słuchawkom możemy kontrolować dźwięk bezpośrednio podczas nagrywania.

  • Nadajniki – dzięki temu możemy zbudować system sprzętów, który pomoże nagrywać dźwięk film z dobrym dźwiękiem za pomocą telefonu. Bezprzewodowy nadajnik podłączamy do mikrofonu lub innego źródła dźwięku: może to być smartfon.

 

Sprawdź naszą ofertę mikrofonów: TUTAJ

 

Dla naszych czytelników kod rabatowy -5% na wszystko

KOD: maxfoto-blog